ModaTurystyka

Podziemne atrakcje warte zobaczenia w Polsce

Królestwo soli 

Niewątpliwie małopolskie kopalnie soli w Bochni i Wieliczce są jednymi z największych atrakcji naszego kraju, odwiedzane każdego roku przez tysiące turystów z całego świata. Oba obiekty wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niezwykła podróż podziemnymi korytarzami, możliwość podziwiania pięknych rzeźb, kaplic, podziemnych jezior pozostaną w pamięci każdego kto zdecyduje się poznać historię tych niesamowitych kopalń.

Złoto czy srebro ?

Dwoma godnymi polecenia obiektami jest dawna kopalnia złota w Złotym Stoku (woj. dolnośląskie), a także nieczynna kopalnia srebra w Tarnowskich Górach (woj. śląskie). Obie kopalnie w swojej ofercie mają możliwość podziemnej podróży łódką po zalanych sztolniach, z czego śląska kopalnia ma najdłuższą taką trasę w naszym kraju, która liczy blisko 600 m. Ponadto w ciekawy sposób prezentowane są metody i historia wydobycia tych cennych kruszyw na przestrzeni wieków. Atrakcje na pewno warte zobaczenia.

Co poza kopalniami ?

Położona w Masywie Śnieżnika w kotlinie kłodzkiej Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższą jaskinią w Sudetach i uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Będąc w Ojcowskim Parku Narodowym, warto odwiedzić grotę Łokietka. Swoją nazwę zawdzięcza legendzie, mówiącej o tym, że znalazł  w niej schronienie Władysław Łokietek po opuszczeniu Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. W pobliżu Kielc natomiast znajduje się Jaskinia Raj, gdzie można obejrzeć różne ciekawe formy naciekowe.